שאלות ותשובות

יש לי עורך דין שמטפל בתביעה שלי על תאונת דרכים שעברתי לפני שנתיים ובכתב התביעה הוא לא רשם סכומי תביעה. האם זה תקין?

כתב תביעה בנזקי גוף נחלק לשניים בפירוט הנזקים: נזקים עד ליום הגשת התביעה כן מפורטים בסכומים, ואילו הנזקים לעתיד אינם מפורטים בסכומים אלא רק בראשי נזק כללים, מהסיבה שבמועד הגשת התביעה לא ניתן לחשב אותם, כל עוד לא נקבעים לתובע אחוזי נכות. לכן מצב זה הינו מצב תקין.

החלקתי עם האופנוע בדרך ללימודים ואני רוצה לתבוע את העירייה כי הלכתי למיון. מה עלי לעשות?

תביעה על נזקי גוף ניתן להגיש על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים רק כנגד ביטוח החובה, גם אם התאונה אירעה בשל מפגע או אשמה של העירייה. את העירייה ניתן לתבוע בתנאים מסויימים רק על נזקי הרכוש אשר נגרמו בתאונה.

אני שליח בפיצה ועשיתי תאונה במהלך העבודה. את מי עלי לתבוע? את הביטוח לאומי או את ביטוח החובה.

כאשר תאונת דרכים היא גם תאונת עבודה התביעה משולבת והסכומים אשר מתקבלים מהמוסד לביטוח לאומי מנוכים מהתביעה מול ביטוח החובה. המוסד לביטוח לאומי משלם דמי פגיעה שהם הפסדי שכר, החזר על הוצאות רפואיות, ומענק נכות במקרה שבו נותרת נכות צמיתה מעל 9%.

לפני שבוע חבר הרכיב אותי על האופנוע שלו והיינו מעורבים בתאונת דרכים. הייתי במיון ואצל אורטופד בקופ"ח ואני רוצה לתבוע את ביטוח החובה אולם התברר לי כי לחבר שלי יש פוליסה עם השתתפות עצמית של 25,000 ₪. האם זה מונע ממני לתבוע?

מאחר ואתה היית מורכב אתה יכול לתבוע את ביטוח החובה של האופנוע ולקבל פיצוי בגין נזקי הגוף אשר נגרמו לך, מבלי שחברת הביטוח תקזז לך השתתפות עצמית. ההשתתפות העצמית תקוזז רק מתביעתו של החבר שלך שהיה הנהג ובעל הפוליסה.

שלום רב. עברתי תאונת דרכים ואושפזתי בבית חולים שם עברתי ניתוח. במהלך הניתוח שכחו לי פד בתוך חלל הבטן, נגרם לי זיהום, ונאלצתי לעבור ניתוח נוסף להוצאת הפד. האם אני יכול לתבוע את בית החולים על רשלנות רפואית?

תשובה: במקרה כזה לא ניתן לתבוע את בית החולים בתביעה נפרדת, והפיצוי ינתן במסגרת התביעה על תאונת הדרכים. חברת הביטוח בעצם מחוייבת לפצות את הנפגע על כל הנזקים אשר נגרמו לו כתוצאה מהטיפול הרפואי שניתן לו בעקבות התאונה, גם אם חלק מהנזקים נגרמו כתוצאה מטיפול רשלני.

שלום. אני בת 45 ולפני חצי שנה נפגעתי מרכב כאשר חציתי מעבר חציה אולם לא פניתי לרופא. בתקופה האחרונה אני סובלת מכאבי גב עזים. האם ניתן לעשות משהו?

אם לא פנית לקבלת טיפול רפואי מיד ובסמוך לאחר התאונה קרוב לוודאי שכבר לא תוכלי לקשר את הכאבים הללו לתאונה. הפניה הראשונה לקבלת הטיפול הרפואי היא בעלת חשיבות מכרעת בהוכחת הקשר הסיבתי בין הפגיעות לבין התאונה.