השתתפות עצמית בביטוח חובה

כיום, ניתן להנפיק פוליסות ביטוח חובה עם השתתפות עצמית, וזאת לאור תקנות ביטוח רכב מנועי (השתתפות עצמית) (הוראת שעה) תשס"ח 2008.
המשמעות של פוליסה כזו היא שמקבלים הנחה בפרמיה של הביטוח (כ- 700 עד 800 ₪ לשנה) אולם במקרה של תאונה ותביעה בגין נזקי גוף יש השתתפות עצמית כדלקמן:

1) אובדן השתכרות עד 7 ימים
2) נזק שאינו ממון – עד 25,000 ₪.

נתקלתי לא מעט ברוכבי אופנוע אשר מגלים רק בדיעבד כי פוליסת הביטוח אשר רכשו כוללת את התניה בדבר השתתפות עצמית ולפיכך לא יכולים לתבוע בגין נזקי הגוף אשר נגרמו להם או שמסכום הפיצוי המגיע להם יקוזז סכום של 25,000 ₪.
לפיכך מאוד חשוב כאשר בוחרים לרכוש פוליסה הכוללת השתתפות עצמית להבין את המשמעות:

בתביעות בגין נזקי גוף קלים – בכל תביעה שבה הנפגע איננו טוען כי נותרה לו נכות צמיתה בגין התאונה, הרי שהפיצוי המקסימלי בגין כאב וסבל הינו סכום של כ- 15,000 ₪, ולפיכך במקרים אלה מי שרכש פוליסה עם השתתפות עצמית לא יוכל כלל לתבוע כי הפיצוי המקסימלי האפשרי נמוך מגובה ההשתתפות העצמית שלו.

המטרה של ההשתתפות העצמית היא בעצם לבטל את כל התביעות בגין הפציעות הקלות, שבהן לא נותרו אחוזי נכות.

בתביעות בגין נזקי גוף משמעותיים – בכל תביעה שבה נותרו לנפגע אחוזי נכות לצמיתות בגין התאונה, הרי שמסך הפיצויים המגיעים לו יקוזז סכום ההשתתפות העצמית – סכום של 25,000 ₪.
לכן מומלץ כיום כאשר רוכשים פוליסת ביטוח חובה לבדוק באופן מפורש האם היא כוללת השתתפות עצמית, וזאת על מנת שלא תרכשו פוליסה אשר תתברר בדיעבד ככזו אשר אינה מכסה את המקרים שרציתם.
שימו לב כי טענה כי לא ידעתם כי זו הפוליסה אשר מכר לכם סוכן הביטוח היא בעייתית וזאת לאור העובדה שקרוב לוודאי שסוכן הביטוח החתים אתכם על מסמך בו אתם מבקשים לרכוש ביטוח חובה עם השתתפות עצמית, ולכן לא כדאי להיתלות בסיכוי לזכות בתביעה מול סוכן הביטוח אם תיווצר בעתיד בעיה. אנא וודאו כי אתם מבינים את המשמעות של ההשתתפות העצמית בטרם רכישת פוליסה כזו.
כמו כן, כאשר סוכן הביטוח מציע לרכוש פוליסות אחרות משלימות, יש לבדוק האם פוליסות אלה כוללות מרכיב פיצוי בגין כאב וסבל, אחרת הן לא ישמשו תחליף במקרים של תביעות בגין נזקים קלים. כמו כן יש לבדוק את הכדאיות בהתאם לעלויות רכישת פוליסה משלימה שכזו.

האמור לעיל הינו למידע כללי וראשוני בלבד, ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
הכותבת הינה עורכת דין המתמחה בתביעות בגין נזקי גוף עקב תאונות דרכים.